Šta vas čeka na Island treku?

vodopad Seljalandsfoss

vodopad Seljalandsfoss

Island je nordijska ostrvska država koju definiše dramatični landscape sa vulkanima, gejzirima, vrelim izvorima i poljima lave.

Poznatiji kao “zemlja vatre i leda” svojim očaravajućim pejzažima privlači mnoge turiste, a naročito fotografe u potrazi za impozantnim vodopadima, glečerima i gejzirima kao i avanturiste koji odlaze na kampovanje, planinarenje i vožnje kajakom po obalama presečenim fjordovima.

Island je ostrvo vulkanskog porekla, čiji reljef je nastao kao konstatna kolizija vulkanskog i glacijalnog procesa. Smešten na neprekidno aktivnoj geološkoj granici Severne Amerike i Evrope, ovu zemlju karakteriše živopisan kontrast geografije, klime i kulture.

Pripremili smo vam putovanje na kojom možete obići sve najveće atrakcije na Islandu a na kraju puta, imaćemo jedan dan i za razgledanje glavnog grada – Rejkjavika.

Solheimajokull glečer

Solheimajokull glečer

Prvi dan je rezervisan za put do Rejkjavika gde ćemo se po sletanju smestiti u hotele i prenoćiti. Naša avantura počinje sutradan sa obilaskom Golden Circle ture nakon doručka. Golden Circle je ruta dugačka 300 kilometara do tri najpopularnije priordne atrakcije na Islandu – geotermalno područje gejzira, Gullfos vodopada i nacionalnog parka – Þingvellir (engl. Thingvellir).

Prva stanica nam je gejzir Stokkur gde ćemo iskoristiti vreme za obilazak i fotografisanje prelepih gejzira iz kojih voda izbija i do visine od 25metara na temperaturi od 120c. Potom odlazimo na kupanje u Secret lagoon Hot spring izvoru, najstarijem bazenu napravljenom u ovom geotermalnom području, savršen da se opustite u toploj vodi. Poslednje stajalište pre povratka za Rejkjavik je Kerid krater, tj. jedno od par jezera koji su nastali u vulkanskom krateru.

Naredni dan odlazimo do gradića Vik u kome ćemo prenoćiti naredna dva dana, a posećujemo tri impresivna vodopada – Seljalandsfoss, Skógafoss i Gljufrabui a onda se upućujemo ka predivnom glečeru Solheimajokull gde ćemo imati trek turu (kompletna oprema se dobija – dezere, šlem i ćepin) Solheimajokull glečer je četvrti najveći glečer na Islandu i jedan od najpristupačnijih za planinarenje. Popodne odlazimo u laganu šetnju (oko 2h tam oi nazad) do napuštenog aviona DC3 na pustoj plaži, fantastičan za fotografisanje.

napušteni avion DC3

napušteni avion DC3

Nakon intenzivnog programa prethodnih dana, četvrti dan koristimo za lagan obilazak i odmor. Posetićemo crne plaže Reynisfjara, koju karakterišu bazaltne stene i plažu Reynisdrangar koja je proglašena je 1991. godine za jednu od deset najlepših (ne-tropskih) plaža na svetu. Posle podne koristimo za obilazak gradića Vik.

Posle kratkog predaha, pakujemo stvari i na putu ka sledećem gradu Hof gde ćemo i prespavati, posećujemo raznovrsna mesta u nacionalnom parku Vatnajökull. Prvo ćemo imati lagan trek do vodopada Svartifoss, karakterističan po dramatičnom pejzažu koje formiraju tamni oštri oblici bazaltnih stena po kojima je dobio i ime – Crni vodopad.

Šetnju nastavljamo po netaknutoj prirodi sve do vidikovca iznad glečera Skaftafell. Ostatak dana provodimo u poseti kanjonu Fjadrargljufur, dugačkom 2km i 100m visokog, koji će vas impresionarati neverovatnim pogledimastrme strane kroz koje protiče reka od obližnjeg glečera.

kanjon Fjadrargljufur

kanjon Fjadrargljufur

Sledećeg jutra uputićemo se ka glečeru Jökulsárlón – tačnije velikom jezeru koje je nastalo otapanjem glečera koje je i dalje u procesu te se može videti i danas. Brodom ćemo ploviti po jezeru i posmatrati ogromne sante leda koji lagano i slobodno plutaju ovim vodama.

Drugi deo dana odlazimo na trek do Ledene pećine koja se nalazi u sklopu najvećeg glečera na svetu – Vatnajokull. Kompletna oprema će biti predviđena kako biste bezbedno mogli da uživate u ovoj izuzetno lepoj ledenoj pećini.

glečer Jökulsárlón

glečer Jökulsárlón

Sutradan se vraćamo u Rejkjavik gde ćemo posetiti Plavu lagunu i okupati se u termalnim bazenima. Poslednji dan pre povratka za Beograd koristimo za odmor, laganu šetnju, kupovinu suvenira i sabiranje utisaka nakon prethodnih intenzivnih dana boravka u netaknutoj prirodi Islanda.

Iako se nalazi nešto južnije od Arktičkog polarnika, zahvaljujućih toploj Golfskoj struji koja protiče kraj njegovih obala, priobalni delovi Isladna imaju umerenu klimu sa prohladnim letima. Proleće i leto su najbolji periodi za posetu ovom regionu.

Tokom proleća, prosečna temperatura na Islandu može biti oko 10 – 15 stepeni, ali na planini je hladnije i temperature se kreću oko 5 do 10 stepeni. Tokom pešačenja može biti vetrovito i kišovito, jer je vreme na Islandu promenljivo.

Pešačenje je blagog inteziteta, tokom cele ture. Svakodnevno prelazimo oko 5 do 10km dnevno, laganim tempom. Potreban vam je umeren nivo kondicije, te je tura prilagođena svim uzrastima i fizičkoj spremnosti.

Prethodno iskustvo pešačenja na nadmorskoj visini do 3000 metara nadmorske visine nije obavezno, a vaš vodič će vam dati kompletna uputstva i bezbednosne napomene na početku.

Za datume polaska i kompletan itinerer ture, produžite do naše Island trek stranice, gde možete pronaći sve dodatne informacije. Naravno, za sva ostala pitanja, tu smo da pomognemo, te nam se možete obratiti na našoj kontakt stranici.

Stefan Simonović, UIAA II vodič