Kako izabrati opremu za vikend avanture?

Oprema za vikend avanture

U nastavku teksta, pomoćićemo vam da se pripremite za vaše buduće avanture, da izaberete najbolju opremu za vikend avanture, kako bi ste nesmetano mogli da uživate. Radi lakšeg snalaženja, daćemo vam pregled opreme koju bi bilo najbolje imati na jednodnevnim i dvodnevnim avanturama.  Naravno, nije neophodno poneti svu opremu sa spiska, već u zavisnosti od vremenskih uslova.

U procesu nabavke opreme, gledajte da je oprema koju kupujete udobna, da ispunjava osnovne standarde kvaliteta i da je izdržljiva. Veliki broj brendova prisutan je na našem tržištu, različitog cenovnog ranga. Najskuplja opema, ne znači nužno i najbolja. Pogledajte, probajte, ako vam treba savet, tu smo da vas posavetujemo, gde i šta bi bilo najbolje za vas.

Pa da krenemo redom, tj, od početka. Kao što kaže narodna izreka: “čizma glavu čuva, a šubara krasi”, počećemo od obuće.

Ono o čemu treba voditi računa, ako vam je prva obuća tog tipa, da je udobna, da poseduje neku vodonepropusnu membranu (goretex, aqvatex…). Da nije preterano kruta, tj. tvrda, da je napravljena od platna, ili nekog drugog sintetičkom materijala, ili kombinacija kože i sintetike. Plitka ili polu-duboka obuća.  Takođe, uvek birajte obuću bar za pola broja veću.

U prirodi najbolje je nositi pantalone, jer one štite noge od trave, insekata, hladnoće i sunca, a neretko i od raznih povreda. Takođe, potrebno je da se pantalone brzo suše, da budu blago rastegljive i da imaju odredjenu nepropustnost vetra. Najbolje je birati šire i komotnije pantalone, sa ojačanjem na kolenima i sedalnom delu.

Bazni sloj odeće, odnosno majice čine aktivni veš koji ima ulogu da prikupi znoj sa kože i preda ga gornjim slojevima odeće, kako bi se lakše osušili. Najbolju funkciju aktivni veš ima kada je skroz pripijen uz telo, a poželjno je da bude od brzosušećeg materijala, kome je za sušenje dovoljna mala cirkulacija vazduha.

Jedno od pravila oblačenja je, slojevito. Majca, preko toga drugi sloj i onda jakna.

Posle majce, ide drugi sloj, neka tanja polar dukserica, koja ima termo-izolatorska svojstva i zatim kao treći sloj ide jakna sa vodonepropusnom membranom, koja će vas štititi od vetra i kiše. Potrudite se da uzmete jaknu sa kapuljačom.  Poenta jakne je da omogućava telu da diše, da odvlači vlagu sa tela, a sprečava ulazak vetra i kiše, tj. da je propusna u jednom smeru.

Postoje razni modeli jakni, sa različitim stepenom “propustljivosti”, od čega zavisi i cena. Koju god jaknu da uzmete za početak, neka ima neki stepen propustljivosti, kako bi telo moglo da diše.

Pored ove osnovne opreme za vikend avanture koja je pobrojana, jedna od najbitnijh stvari je ranac. U njemu je smeštena sva dodatna planinarska oprema, te je potrebno da rančevi za planinarenje budu veoma kvalitetni. To je nešto što će vam stalno biti na ledjima.

Pri jednodnevnim i dvodnevnim turama se biraju rančevi za planinarenje koji imaju od 20 do 45 litara, dok se za višednevne ture koristi ranas od 45 do 60 litara.

Bitno je da vas ranac ne žulja, da vam udobno stoji i da je praktičan.  Da možete u njega spakovati sitnice koje nosite sa sobom na turu.

Pored ovih glavnih stvari, potrebno je još sitnica, koji vam avanturu čine lakšom i lepšom. U nastavku teksta, izlistaćemo spisak stvari koje bi bilo dobro poneti na dvodnevne i jednodnevne ture. Na vama je da tokom vremena sami pronađete ono što vama najviše odgovara, kada već budete potkovani iskustvom.

JEDNODNEVNE AVANTURE:

  1. Obuća za planinu sa membranom
  2. Čarape – izbegavajte pamučne / vuna ili sintetika
  3. Trek pantalone
  4. Aktivna majca/veš – https://merinoworld.shop/collections/woolona-outdoor/products/aktivni-ves-gornji-deo-100-merino-vuna
  5. Dukserica / Vuna ili Polartec
  6. Gore-tex jakna (ili nešto nepromočivo)
  7. Ranac (od 20 do 30 litara)
  8. Trek štapovi – opciono
  9. Voda, bar 1,5 litar.
  10. Neko koštunjavo voće, čokoladica, sendvič, ko šta već voli.
  11. Šešir ili kačket
  12. Naočare za sunce i zaštita od sunca (krema).

DVODNEVNE AVANTURE:

Kada se spremamo na avanturu koja podrazumeva 1 ili 2 noći negde, neophodno je poneti malo više stvari koje vam mogu poslužiti. Takodje, jako je bitno gde provodite noć, da li u nekom smeštaju ili u šatoru.

O izboru opreme za kampovanje (šator, vreća, podloška), ćemo posebno pisati.

Ono o čemu treba voditi računa pre dolaska na akciju je na koju nadmorsku visinu izlazimo, koja je prognozirana temperatura i koliko imamo da hodamo.

Sve te informacije možete dobiti od vodiča ture. One će vam pomoći da se optimalno spremite, da ne vučete višak stvari, ali i da ponesete sve neophodno sa vama.

  1. Obuća za prirodu sa membranom
  2. Papuče za dom ili smeštaj
  3. Čarape (2 do 3 para) – izbegavajte pamučne
  4. Trek pantalone
  5. Aktivna majca sa kratkim ili dugim rukavima (bar 2 majce) – https://merinoworld.shop/collections/woolona-outdoor/products/aktivni-ves-gornji-deo-100-merino-vuna
  6. Dukserica / Vuna ili Polartec
  7. Gore-tex jakna (ili nešto nepromočivo)
  8. Ranac (od 35 do 45 litara)
  9. Trek štapovi – opciono
  10. Voda, bar 1,5 litar.
  11. Neko koštunjavo voće, čokoladica, sendvič, ko šta već voli. Planirajte užinu za dva dana. A vodu ćete uvek moći dopuniti u smeštaju.
  12. Šešir ili kačket
  13. Peškir i pribor za higijenu
  14. Kapa i tanke rukavice (raspitajte se o turi)
  15. Naočare za sunce i zaštita od sunca (krema)
  16. Čeona lampa & rezervne baterije
  17. Lekovi i suplementi – po potrebi

 

DODATAK

Pošto različite opreme za vikend avanture, njenih materijala i njihovih skračenica ima na pregršt, ispod ćete pronaći opise nekih najpoznatijih, čisto da bi se lakše snašli prilikom kupovine. Naravno, za sva pitanja nam se slobodno obratite na info@estadventure.com ili porukom na našoj Facebook ili Instagram stranici.

Gore-Tex® – Paropropusna membrana proizvođača “Gore”.

Gore-Tex® XCR – Najnovija paropropusna membrana proizvođača “Gore”, koja diše 25% bolje od uobičajene Gore-Tex membrane.

Gore-Tex® XCR Stretch – Elastična paropropusna membrana proizvođača “Gore”, koja diše 25% bolje od uobičajene Gore-Tex membrane i osigurava neometano gibanje.

Paclite Gore-Tex® – Materijal (dvo i pol slojni), koji ima na unutarnjoj strani membranu zaštićenu s posebnim slojem. Takva odjeća netreba dodatni sloj za zaštitu membrane zbog čega je lakša i volumenski manja.

Triplepoint® – Ekskluzivni paropropusni premaz proizvođača Lowe Alpine. Prednost premaza je, da je izuzetno upijen u tkaninu pa je raslojevanje praktično nemoguće.

H2No® Storm HB – Ekskluzivni premaz proizvođača Patagonia. HB znači 20% bolje disanje od uobičajene H2No® Storm. Prednost premaza je, da je izuzetno upijen u tkaninu pa je raslojevanje praktično nemoguće.

H2No® Stretch HB – Ekskluzivni premaz proizvođača Patagonia. HB znači 20% bolje disanje od uobičajene H2No® Storm. Prednost premaza je, da je izuzetno upijen u tkaninu pa je raslojevanje praktično nemoguće. Materijal je uz to i elastičan pa omogućava neometano savijanje.

Dry Edge® – ekskluzivni paropropusni premaz proizvođača Millet. Osigurava vodonepropusnost i paropropusnost.

DWR Deluge – Ekskluzivna hemijska obrada spoljne tkanine proizvođača Patagonia, koja osigurava trajnost impregnacije i nakon 20 pranja.

Soft Shell®” je ime za novu generaciju odeće, koja združuje jakne.
Izuzetno dobro dišu i brzo se suše, štite od vetra i manjih padavina te dobro izoliraju. Materjiali su u većini slučajeva elastični i omogućuju neometano savijanje. Vodonepropusnost nije 100%, ali je ipak dovoljna za uslove kada padavine nisu prejake. Odlično disanje, zaštita od vetra, mala težina i dobra izolacija omogućava ugodan osjećaj i kod najintenzivnijih aktivnosti.

Legenda materijala:

Schoeller® WB 400 – Robustan elastičan bezmembranski materijal proizvođača »Schoeller®«, koji odlično diše, vodoodbojan je, štiti od vetra i dobro izolira.

Polartec® Power Shield® – Robustan elastičan bezmembranski materijal
proizvođača »Malden Mills«, koji odlično diše, vodoodbojan je, štiti od vjetra (98%) i dobro izolira.

Gore Windstopper® – Soft Shell – Membranski elastičan materijal
proizvođača »Gore«. Odlična zaštita od vetra, vodoodbojan je, dobro diše i izolira.

3XDRY – Dodatna obrada proizvođača »Schoeller«, koja osigurava odličnu odbojnost prema vlazi i nečistoći, poboljšava prenos vlage na spoljašnu stranu.

DRYSKIN: 22% poliamid-Micro, 74% poliamid, 4% elastan. Tkanina je elastična u oba smera.

STRETCHLIGHT: 41% poliamid-Cordura, 35% poliamid, 19% pamuk, 5% elastomer. Elastična u oba smjera.

DYNAMIC Ripstop: 60% poliamid-Cordura, 36% poliamid, 4% elastan. Elastična u jednom smeru.

DYNAMIC: 97% poliamid (Micro), 3% elastan. Elastična u jednomsmeru.

KEPROTEC: Materijal elastičan u jednom smjeru od kelvara, poliestera i elastana. Ne upija vodu, dobro diše i brzo se suši.

Nadamo se da će vam ovaj kratak vodič pomoći prilikom odabira opreme, svakako smo uvek tu za bilo koja vaša pitanja. A vi nam ostanite veseli i vedri.