Reč «Himalaya» sanskritskog je porekla: hima znači sneg, a laya mesto za stanovanje, Himalaji – mesto gde stanuje sneg. Vrhovi Himalaja su tokom cele godine ogrnuti snegom, koji se polako topi tek u proleće. Oko trećina himalajskog dugog zida, pruža se severnim Nepalom, a od 14 svetskih vrhova viših od 8000m, čak osam se nalazi u Nepalu, uključujući Mt. Everest (ili Sagarmatha, u nepalskom jeziku).
Geografija Himalaja
Udaljenost između Raajbiraja, mesta u blizini indijske granice i Mt. Everesta je samo 180 km. Raajbiraj leži na svega 200 m nadmorske visine, dok Everest doseže do impozantnih 8848 m.
Himalaji formiraju granicu između monsunski vlažne zemlje na severu i tibetansko-himalajske pustinje. Većina glavnih reka, kako podkontinenta, tako i Kine izvire u Tibetu, preseca planinske masive i stvara vlažne visoravni pre no što napusti Himalaje. Visinska razlika početka i završetka himalajske zone je 3000m, ona zauzima ¼ ukupne nepalske teritorije. Oko 10% nepalske populacije nastavlja da živi u oštroj klimi, od alpske do artičke, gde je zemlja slabo plodna, a narod zavisi od trgovine, zemljoradnje i turizma.
Flora i fauna Himalaja
Vegetacija u himalajskom pojasu, iznad linije do koje raste drveće je slična onoj s kojim se susreće u ostalim planinskim oblastima. Biljke se mogu naći do 5100 m nadmorske visine. One cvetaju između aprila i oktobra, zahvaljujući monsunskim kišama. Glavne poljoprivredne kulture su: krompir, pšenica i ječam. Pored ovih biljnih vrsta mogu se naći i javor, bor, visokogorsko grmlje i šiblje.
Fauna Himalaja je raznolika, i krasi je mnogo neobičnih životinja poput plave ovce i mošusnog jelena. Divlje životinje su nastanile područje u senci kiša, severno od Himalaja. Mošusni jelen, zakonom zaštićen, tražen je zbog svojih mošusnih žlezda potrebnih u medicinske svrhe. Plava ovca – kratkih nogu, širokih leđa, zlatnih očiju obično je braon boje, ne plave. Ove predele takođe nastanjuju i vukovi, mrki medvedi i risovi. Još jedan prirodni stanovnik je nepalska nacionalna ptica, Daphne (fazan), koji živi na visinama od 2600m do 4600m i čiji prelepi, raznobojni ogrtač krasi čak devet boja.
Šerpasi – fascinantni himalajski narod
Najpoznatiji narod u Himalajima su Šerpe, koji su u ovaj predeo na južnoj strani Himalaja došli sa pašnjaka na istoku Tibeta pre više od pet vekova. Vezu sa postojbinom nisu nikada prekinuli , te i danas trguju, prelazeći u Tibet preko sedla Nang-pa.
Veruje se da su Šerpe naselili ovo područje u ranim godinama šesnaestog veka, dolazeći iz kineske provincije Sečuan, kada su ih Mongoli naterali na marš dug 2000 kilometara. Na osnovu tibetanskih dokumenata nađenih u Solu, grupa od 50 ili više Šerpi prešla je preko Nang-pa La Passa 1533.godine i došla u skriveno, nenaseljeno područje divljih šuma i nastavila miran život skoro 500 godina.
U novom zavičaju su se smestili što je bilo moguće više, u predelu gde se teško živi i za vreme kratkog leta, a posebno po hladnoj i vetrovitoj zimi. Nazvali su ga Solu Kumbu (Everest region). Ni malo ih nisu privlačile zelene i plodne doline na jugu, daleke samo dva-tri dana hoda koje se lepo vide sa njihovih siromašnih polja. Prilikom susreta sa ljudima iz doline koji su ih pitali kako se zovu najjednostavnije je bilo odgovoriti da su oni ljudi sa istoka, što se na njihovom jeziku izgovara Šer-pa, pa otud i ime po kom su prepoznatljivi do današnjeg dana.
Početkom 20.veka neki od njih su trgujući odlazili u Dardžiling, u Sikimu. Zapazili su ih Englezi koji su razmišljali o usponu na himalajske vrhove. Prilagođeni tokom generacija na život na visini, postali su visinski nosači bez kojih se nije mogla pokrenuti ni jedna himalajska ekspedicija. Najbolji među njima nisu samo nosili, već su se peli sve do samog vrha. Posle osvajanja Everesta, za Šerpe je čuo ceo svet.
Mnogi stranci greškom bilo kog nosača zovu Sherpa, međutim, Šerpe su uvek bili vodeći penjači, kao i oni koji nose teške terete do visokih kampova. Tenzing Norgay Sherpa u timu sa Edmundom Hilarijem je 1953. godine postao prvi čovek koji se popeo na Everest.
Putovanje na Himalaje
Ukoliko želite da otkrijete neverovatne poglede sa vrhova sveta, da upoznate neobjašnjivu lepotu i energiju Nepala i Himalaja, pozivamo vas da nam se pridružite u našim EST Adventure avanturama!
Himalaji trekovi:
- Everest trek
- Anapurna trek, najpopularnija destinacija u Nepalu
Himalaji ekspedicije:
- Island Peak, visok 6 189 metara
- Ama Dablam, 6 812 metara
- Mont Everest, najviši vrh sveta 8 848 metara